Ścienny czy przenośny? Częste pytanie klientów

Ścienny czy przenośny? Częste pytanie klientów

Decydując się na urządzenie do naszego domu, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę jak wiele jest rodzajów danego urządzenia. Jak wybrać odpowiedni?

Klimatyzatory stają się już wręcz standardem. Trudno pracować w otoczeniu innych osób oraz rozgrzanych sprzętów elektronicznych kiedy za oknem dodatkowo żar leje się z nieba. Coraz częściej decydujemy się na montaż klimatyzacji w domach. W gorące dni przynosi ulgę, a w zimne może dodatkowo ogrzać pomieszczenie. Jak wybrać odpowiedni model spośród przenośnych oraz ściennych? Jak w ogóle zdecydować – ścienny czy przenośny?

Klimatyzator przenośny jest o tyle wygodny, że teoretycznie można go ustawić gdziekolwiek. Teoretycznie, bo w praktyce powinno to być miejsce z dostępem do okna, przez które będzie można wystawić rurę odprowadzającą gorące powietrze na zewnątrz. Klimatyzatory przenośne są tańsze od innych jednak idzie za tym niższa wydajność. Dodatkowym minusem, którego dla wielu użytkowników jest nie do zaakceptowania jest fakt, że są głośniejsze od ściennych (sprężarka i wentylator skraplacza znajdują się w pomieszczeniu).

Czym w takim razie, na uwagę zasłużyły sobie splity? Chociażby tym, że są najskuteczniejsze w działaniu, co za tym idzie są droższe, ale pracują ciszej, posiadają płynną regulację wydajności sprężarek. Dzięki temu urządzenie dostosowuje swoją wydajność do aktualnego zapotrzebowania, oszczędzając energię. Rura wyrzutu gorącego powietrza jest gorąca, a co za tym idzie część ciepła wraca do pomieszczenia, dlatego należy tak umieścić klimatyzator przenośny aby rura ta była jak najkrótsza. Wynikające z tego niższe koszty eksploatacji klimatyzatora split również przemawiają za wyborem takiego rozwiązania.

Dodatkowo modele ścienne są na tyle zaawansowane, że np. mają wbudowane filtry jak w przypadku modelu ANDE Jupiter, który można śmiało myć samodzielnie.

Jak zatem podejść do tematu wyboru? Podpowiadamy bardzo ogólnie co zalecamy w zależności od potrzeb. Jeśli klimatyzator ma być używany sporadycznie to polecamy tańszy, przenośny. Jeśli jednak urządzenie miałoby być używane ciągle przez 4 miesiące oraz dodatkowo chcielibyśmy nim ogrzać pomieszczenie to warto zainwestować w split.

W wielu pomieszczeniach gdzie nie ma możliwości montażu klimatyzatora split, klimatyzator przenośny pozostanie jedynym rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie temperatury w naszym mieszkaniu.