Pompy ciepła ANDE – najlepsza inwestycja w ogrzewanie

Ze względu na czynniki ekologiczne, sytuację polityczną, w której znajdujemy się nie tylko my, ale również Europa, a także narastającą inflację, zaistniał problem w związku z dotychczas dostępnymi źródłami energii. Nie tylko ogrzewanie węglowe, ale także cieszące dużą popularnością ogrzewanie gazowe będzie traciło na rzecz pomp ciepła. Czym to właściwie jest i jakie korzyści płyną z ogrzewania nimi?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie służące do produkcji energii cieplnej z naturalnych źródeł np. woda, powietrze. Służy ona do ogrzewania nie tylko domu, ale również wody, którą się kąpiemy. Zgodnie z zasadą, polegającą na czerpaniu energii ze środowiska, w którym panuje temperatura powyżej zera bezwzględnego (-273,15 °C, 0 K), przy minimalnym wykorzystaniu prądu. Czerpanie ładunku ze środowiska zachodzi przy pomocy czynnika roboczego, dzięki któremu następuje wymiana i ciepło trafia do naszych domów. Czynnik roboczy, którym może być R32 ma niską temperaturę wrzenia, odparowuje, a następnie zasysany jest przez sprężarkę, powodując wzrost jego ciśnienia i temperatury.

Pompy ciepła – 4 powody dla których warto je mieć 

  1. Pompy ciepła – zyskujące na popularności alternatywne źródło energii

Zapowiedzi Komisji Europejskiej z jednej strony dotyczą aspektów ekologicznych, z drugiej zaś chęci uniezależnienia się od Rosji. Myśląc o środowisku, postanowiono o wycofaniu się z ogrzewania paliwami kopalnymi. Od 2027 r. obowiązywać ma zakaz montowania pieców wykorzystujących węgiel, olej opałowy i gaz w budynkach nowych, a od 2030 r. również w budynkach modernizowanych. 

Z uwagi na powyższe coraz częściej poszukiwane są alternatywy, aby zastąpić wymienione źródła energii. Coraz chętniej wybierane są pompy ciepła jako alternatywny sposób ogrzewania. Nie tylko są zastępstwem dotyczasowych źródeł, ale również niosą ze sobą wiele innych korzystnych czynników, o których będzie mowa w dalszej części.

  1. Ekologia

Wspomniany już aspekt ekologiczny, który jest impulsem do zmiany systemu ogrzewania, przynosi także ogromne korzyści. Wymiana dotychczasowego źródła ciepła na pompy ciepła, to nie tylko dostosowanie się do odgórnej decyzji Komisji Europejskiej, to także wkład w dobro natury. W porównaniu z innymi alternatywnymi źródłami, to jedno z nielicznych rozwiązań na rynku, mających zastosowanie zarówno w ogrzewaniu jak i produkcji ciepłej wody użytkowej, a do tego jest ekologiczne. Odnawialne źródła energii  m.in. kolektory słoneczne pozwalają jedynie na podgrzewanie wody użytkowej – do mycia czy zmywania. Przez co korzyści możemy czerpać głównie z nich w lato, ponieważ są raczej dopełnieniem ogrzewania głównego np. piecem węglowym. Panele fotowoltaiczne czy przydomowe elektrownie wiatrowe to natomiast rozwiązanie pozwalające na produkcję energii elektrycznej. Pompy są rozwiązaniem wykorzystującym również naturalne źródła energii, przy niewielkim zużyciu prądu, a dodatkowo mogą pracować samodzielnie – bez wspomagających źródeł ogrzewania. Pompy ciepła z powodzeniem mogą wykorzystać energię pochodzącą z naturalnego środowiska w 75%.

  1. Zmniejszenie kosztów ogrzewania

Czy ogrzewanie pompami ciepła jest drogie? O ile sam koszt instalacji pomp nie należy do tanich, to patrząc na ich zakup jako wieloletnią inwestycję, to zdecydowanie bardziej oszczędna opcja. Koszta związane z produkcją energii cieplnej generowane przez pompy ciepła  są nieporównywalnie niższe, niż inne źródła.

Ciepło wytwarzane przez pompę ciepła powietrze–powietrze kosztuje nawet 80% mniej niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne.

  1. Możliwość łatwego, bezinwazyjnego montażu 

To bardzo istotny punkt szczególnie jeśli szukamy alternatywy dla obecnego sposobu ogrzewania, a zmiana została narzucona odgórnie. Nie potrzeba zmiany całej instalacji grzewczej, czy też dużej ingerencji z perspektywy przearanżowania mieszkania czy domu. Możemy zatem zastosować pompy ciepła, zarówno w nowym budynku, takim które dopiero projektujemy, jak i w starym, ponieważ montaż nie będzie skomplikowany.